image

Як перевірити забудовника?

Кількість новобудов та квартир на первинному ринку постійно збільшується. Більша частина новобудов в Україні будується у Києві. У 2018 році третина зданого житла у багатоповерхівках було введено в експлуатацію в Києві. Активно забудовується передмістя Києві – міста Ірпінь, Буча, Бровари тощо. Це пов’язане із дешевшою ціною на земельні ділянки та наявністю вільного місця.

У 2018 році у Києві було близько 70 незаконних забудов довкола яких точаться конфлікти та протистояння між забудовниками та їхніми противниками.

Забудови проводяться без отримання належних документів, що суттєво ускладнює або унеможливлює його введення в експлуатацію. Можуть бути проблеми із земельними ділянками або із компанією забудовником. Повною мірою перевірити та проаналізувати отриману інформацію можуть фахові юристи, які працюють в даній сфері. В іншому випадку перевірку можна провести самостійно.

На які деталі необхідно звернути увагу?

В першу чергу на земельну ділянку. Необхідно перевірити на якій земельній ділянці здійснюється будівництво. Вона повинна бути у користуванні (оренда) або власності забудовника. При цьому, необхідно розуміти, що оренда земельної ділянки це – строкове користування ділянкою на певних умовах і право забудови повинно бути чітко передбачене у такому договорі. Ці документи необхідно витребувати у замовника та в подальшому перевірити у державному реєстрі.

Така можливість доступна через використання державної кадастрової карти України. Кадастрова карту України публічно доступна для всіх бажаючих у ній ви можете перевірити розташування земельної ділянки її кадастровий номер та цільове призначення земельної ділянки.

Перевірка обтяжень

Наступним кроком буде перевірка у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Існують випадки, коли дані із земельного кадастру та реєстру речових прав не співпадають. Проте, інформацію про діючі обмеження можна знайти у реєстрі речових прав. Для входу до реєстру речових прав необхідно використовувати електронний цифровий підпис.

Будівельні документи

Провівши первинну перевірку документів, необхідно перевірити наявність дозвільних документів від державної архітектурної інспекції, якими дозволено будівництво. Без отримання дозвільних документів від архітектурної інспекції забороняється здійснення будівельних робіт навіть, якщо земельна ділянка перебуває у власності чи користуванні та відсутні обмеження у реєстрі речових прав.

Перевірка компанії

На практиці часто трапляються випадки коли компанія, які здійснює продаж нерухомості та забудовник це абсолютно різні організації. Необхідно чітко встановити хто має право на продаж майбутньої нерухомості та з ким буде укладено договір. На сьогоднішній день зустрічаються випадки, коли клієнту дають на підпис красивий бланк договору з назвою компанії, а на практиці договір укладається із зовсім іншою організацією, директором якої є підставка особа, на які вже «висить» більше 40 інших підприємств.

Потенційні ризики для клієнта в даному випадку зрозумілі та прозорі, а перевірити таку інформацію можна в єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. На сайті можна здійснити безкоштовний пошук або замовити платний витяг за ідентифікаційними даними, особи чи компанії, які вас цікавлять.

Також, перевірити компанію слід на сайті ДФС та у реєстрі боржників. Наявність податкового бору чи навіть відкрити виконавчі провадження можуть створювати додаткові, а інколи і суттєві ризики, щодо вашої майбутньої квартири.

В цілому, перевірка забудови це комплексний процес, при якому необхідно вміти не лише знайти, а і проаналізувати інформацію у сукупності. Висновок професійних юристів по забудовам допоможе зберегти ваші нерви та гроші.

Метки: